Cumhurbaşkanlığı
TR | EN
Aile, Çalışma ve Sosya Hizmetler Bakanlığı I. YAŞLILIK ŞÛRASI 20-22 ŞUBAT 2019 Yaşlılık Şurası

ASIRLIK ÇINARLAR ÖDÜLÜ


Hayat ne de hızlı geçer,
Ne çok şeye tanık olur ömür.
Yaşlandığımız fısıldanır kulağımıza,
Bir kenara çekilmemiz istenir.

Bir çınarın kollarıdır en güvenli yer,
Soluksuz kaldığımızda, serin bir nefes alırız altında,
Başımız sıkıştığında gövdesine sığınırız
Ve yalnızlığımıza sırdaş olur.

Bazen canını yakarız da hiç ses etmez,
Yaprağını sarartır usulca.
Oysa bir damla sevgiyle yeniden yeşerir.
Ve sonunda anlarız, yaşlı çınarın değerini.


Çınar; en sert ve soğuk iklimlerde yeşermesi ve yaş alması, boy atması ve yüzyıllara meydan okuyarak ayakta dimdik durması, iri gölgesi altında duranlara güvenli bir sığınak olması nedeniyle kadim kültürümüzde bir simge olarak anılmıştır. En ücra köylerinden kasabalarına ve ilçelerinden şehirlerine kadar Anadolu’nun her köşesinde çınar, bu özelliklerinden dolayı tercih edilen ve yetiştirilen bir ağaç olagelmiştir.

Ulu bir çınar misali; yaşamlarını dimdik ve üretken şekilde geçiren, çevresine güven veren, ulaşılması zor bir hedefi yakalayan ve ‘bir asır’ı deviren büyüklerimiz, bizlere hedeflerin gerçekleşebileceğini ve ümidin yitirilmemesi gerektiğini öğretmişlerdir.

Asırlık çınarlarımız, uzun ömürlerinde; sorumlu tüketmeyi, azla yetinmeyi, kendi işini kendi yapmayı, zorluklarla baş etmeyi, sabrı, azmi, hoş görmeyi, dinlemeyi ve sakin olmayı, dayanışmayı, paylaşmayı, dostluğu ve bilgeliği bir davranış ve yaşam biçimi haline getirmişlerdir.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 20-22 Şubat 2019 tarihleri arasında düzenleyeceğimiz I. Yaşlılık Şûrası kapsamında, ömürlerine bir asrı sığdıran, ülkemizin farklı bölgelerinde hayatlarını sürdüren büyüklerimize, “Asırlık Çınarlar” ödülü verilmesi planlanmıştır.